Polfoto 2001

Piątek, 29.03.2024
Login |  Napisz do nas Strona główna  |  Festiwal Polfoto 2005  |  Historia Polfoto  |  Archiwum  |  Kontakt
Polfoto 2001
Polfoto 2001
Zgłoszenia
Uczestnictwo
Seminaria
Wystawcy
Polecane
Program
Plan Hali
Galeria Foto
Photokina
Podziękowania
Email

Seminaria naukowo-techniczne pokazy, warsztaty, wystawy

Zgodnie z tradycją Międzynarodowych Targów Fotograficznych POLFOTO w Międzyzdrojach, redakcja miesięcznika foto wraz z organizatorami targów proponują cykl seminariów poświęcony bogatej problematyce fotograficznej. W tym roku najobszerniej będzie reprezentowana tematyka związana z cyfrowym obrazowaniem w aspekcie zarówno rozwiązań czysto digitalnych, jak i hybrydowych - a więc pośrednich między fotografią tradycyjną a cyfrową. Nie zabraknie też wykładów i warsztatów poświęconych samej fotografii, której istota nie zależy od stosowanej technologii rejestracji. Jesteśmy przekonani, że każdy z Państwa znajdzie coś interesującego dla siebie a publikowane poniżej krótkie opisy poszczególnych seminariów pomogą w dokonaniu wyboru. Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny

Czwartek, 29 marca

10.00-11.30, Sala A
Jerzy Kośnik
(fotograf)
Adobe Photoshop - krótki kurs, część I
Warsztaty, na których znany fotograf Jerzy Kośnik przedstawi przykłady praktycznego zastosowania najpopularniejszego programu do cyfrowej obróbki zdjęć - Adobe Photoshop. Polecane przez Twój Magazyn Fotograficzny i Twoje Studio.

10.00-11.30, Sala B
Piotr Nowak, Maciek Śmiarowski
(Zakład Fototechniki Politechniki Wrocławskiej)
System kontroli i regulacji procesów obróbki chemicznej barwnych materiałów fotograficznych
Omówione będą wyniki najnowszych badań dotyczących standardowych procesów chemicznej obróbki barwnych materiałów fotograficznych typu Kodak RA-4 i Kodak C-41. Podane zostaną również podstawy sensytometrycznej oceny materiałów fotograficznych oraz metod różnicowych w diagnostyce procesów wysokotemperaturowej obróbki chemicznej. Ponadto omówione będą niektóre przypadki zakłóceń procesowych oraz sposoby ich usuwania i profilaktyki.

12.00-13.30, Sala A
Marek Zieliński
(fotograf, USA)
Amerykańska fotografia ślubna
Na specjalne zaproszenie firmy AGFA na targi przyjedzie fotograf Marek Zieliński, mieszkający i pracujący w Stanach Zjednoczonych. Przedstawi on specyfikę oraz różne uwarunkowania fotografii ślubnej w Ameryce. Prezentacji będą towarzyszyły warsztaty fotograficzne.

12.00-13.30, Sala B
Czesław Mora
(Zakład Fototechniki Politechniki Wrocławskiej, wykładowca Prywatnego Policealnego Studium Fotograficznego PHO-BOS i Wyższego Studium Fotografii afa z Wrocławia)
Własności użytkowe wybranych materiałów czarno-białych i barwnych firmy Fuji
Autor przedstawi budowę materiałów do fotografii czarno-białej i barwnej, najważniejsze właściwości sensytometryczne, strukturometryczne (ziarnistość, zdolność rozdzielcza, funkcja przenoszenia modulacji) oraz jakość reprodukcji tonalnej i barw.

14.00-15.30, Sala A
Piotr Nowak, Bogumił Rajkowski,
Leszek Latacz (Zakład Fototechniki Politechniki Wrocławskiej)
Stan obecny i kierunki rozwoju fotografii
Nowe media elektroniczne, ich dynamiczny rozwój, jak również możliwości wykorzystywania mieszanych technik fotograficznego zapisu i przetwarzania obrazów, skłaniają do szerszej refleksji nad dalszym rozwojem fotografii. Na seminarium poruszone będą wybrane zagadnienia tradycyjnej technologii fotografii halogenosrebrowej, które w połączeniu z technologią fotografii elektronicznej rokują duże nadzieje techniczne i eksploatacyjne.

14.00-15.30, Sala B
Jarosław Marczyk
(redaktor pism Twój Magazyn Fotograficzny, Twoje Studio)
Analogowa czy cyfrowa przyszłość twojego studia, część I
Seminarium poświęcone będzie porównaniu korzyści, jakie może dać zastosowanie fotografii analogowej i cyfrowej w praktyce profesjonalnych i rzemieślniczych studiów i zakładów fotograficznych. W części pierwszej tematyka ta zostanie omówiona na przykładzie zakładów fotograficznych, tak zwanych minilabów, świadczących ewentualnie dodatkowo usługi w zakresie fotografii paszportowej.
Polecane przez Twój Magazyn Fotograficzny i Twoje Studio. 16.00-17.30, Sala A
Lukasz Dominikowski
(właściciel firmy Modus Vivendi)
Nowa ekonomia i branża fotograficzna - wpływ technologii internetowych na zmianę strategii sprzedaży
Na seminarium zostaną omówione następujące zagadnienia:
1. E-commerce - nowa filozofia biznesu.
2. Udział branży fotograficznej w rynku e-commerce w Polsce.
3. Potencjał internetu i możliwości jakie stwarza dla branży fotograficznej: e-marketing.
5. Technologie wspomagające rozwój handlu on-line.

16.00-17.30, Sala B
Robert Karski
(Digital Services Development Manager Kodak Professional)
Wielkoformatowa fotografia hybrydowa
Na seminarium zostaną omówione nowości zaprezentowane przez firmę Durst (jej przedstawicielem w Polsce jest Kodak Polska) na ostatnich targach PHOTOKINA w Kolonii. Szczególny nacisk zostanie położony na możliwości oraz aplikacje na polskim rynku fotografii profesjonalnej.

Piątek, 30 marca

10.00-11.30, Sala A
Anna Grzybek, Krzysztof Szablisty
(Camera Division Minolta Polska)
Analogowe i cyfrowe nowości rynkowe Minolta
Podczas seminarium zostaną zaprezentowane najnowsze modele aparatów Minolta w kategorii produktów cyfrowych i analogowych. Wśród modeli analogowych przedstawiona zostanie rewolucyjna, profesjonalna lustrzanka - przebój targów Photokina 2000 - Minolta Dynax 7. Uczestnicy prezentacji będą mogli zapoznać się ze wszystkimi nowatorskimi rozwiązaniami i doskonałymi osiągami tego aparatu oraz wypróbować jego działanie. Ponadto przedstawione zostaną nowe akcesoria do Dynaxa 7 - zestaw obiektywów serii D oraz lampy błyskowe.
Przy omawianiu produktów cyfrowych główny nacisk położony zostanie na rodzinę produktów Dimage, obejmującą wszystkie kategorie aparatów cyfrowych, łącznie z wysokiej klasy cyfrową lustrzanką oraz cyfrowe skanery do filmów mało- i średnioformatowych. Prezentacja obejmie również tematykę związaną z cyfrową archiwizacją obrazu oraz możliwościami i wykorzystaniem tej technologii w fotografii.

10.00-11.30, Sala B
Jerzy Kośnik
(fotograf)
Adobe Photoshop - krótki kurs, część II
Warsztaty, na których znany fotograf Jerzy Kośnik przedstawi przykłady praktycznego zastosowania najpopularniejszego programu do cyfrowej obróbki zdjęć - Adobe Photoshop.
Polecane przez Twój Magazyn Fotograficzny i Twoje Studio.

12.00-13.30, Sala A
Barbara Kołodziejczyk
(przedstawiciel Mitsubishi Electric EVS w Polsce ds. marketingu i PR)
Jacek Nestorowicz
(dyrektor firmy Faxon Professional - przedstawiciela handlowego Mitsubishi Electric EVS w Polsce)
Modyfikacje i nowości Mitsubishi Electric EVS w zakresie urządzeń do fotografii natychmiastowej
Mitsubishi Electric EVS w trosce o ciągły rozwój technologiczny oferowanych przez siebie rozwiązań w zakresie wydruku fotograficznego, wprowadza na rynek dwa modele nowej rodziny drukarek serii 900: CP900E i CP910E. Oba te urządzenia stanowią doskonałe media wydruku ze wszystkich źródeł sygnału wideo, dostarczając wydruków o jakości fotografii tradycyjnej w czasie około 12 sekund. Jeden z modeli rodziny drukarek serii 900 stanowi podstawę modyfikacji studia fotografii natychmiastowej DIS710E. Zmiana ta, nie podwyższając kosztów jednostkowych zdjęcia, umożliwia m. in. uzyskiwanie wydruków o wyższej rozdzielczości oraz lepszą kontrolę koloru.

12.00-13.30, Sala B
Mirosław Araszewski
(Wyższe Studium Fotografii afa z Wrocławia, Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania z Łodzi)
Fotografowanie w trudnych - nietypowych warunkach
Autor przedstawi - na przykładzie własnych prac - interesujące sposoby kreacji obrazu światłem.

14.00-15.30, Sala A
Jarosław Marczyk
(redaktor pism Twój Magazyn Fotograficzny, Twoje Studio)
Analogowa czy cyfrowa przyszłość twojego studia, część II
Seminarium poświęcone będzie porównaniu korzyści, jakie może dać zastosowanie fotografii analogowej i cyfrowej w praktyce profesjonalnych i rzemieślniczych studiów i zakładów fotograficznych.
W drugiej części temat ten zostanie omówiony w odniesieniu do tych właścicieli zakładów fotograficznych i fotografów, którzy zajmują się fotografią usługową - zdjęciami ślubnymi, komunijnymi i okolicznościowymi, robionymi zarówno w studio, jak i w terenie - kościałach, szkołach, przedszkolach.
Polecane przez Twój Magazyn Fotograficzny i Twoje Studio.

14.00-15.30, Sala B
Aleksander Żakowicz
(Instytut Plastyki Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie)
Fotografia lwowska w latach 1839-1918
W prezentacji zostaną przedstawione sylwetki dagerotypistów lwowskich i omówiona działalność zakładów fotograficznych w latach 1840-1914. Szczegółowo zostanie zaprezentowana działalność Klubu Miłośników Sztuki Fotograficznej i Lwowskiego Towarzystwa Fotograficznego w latach 1891-1911 oraz dokonana analiza czasopiśmiennictwa fotograficznego wydawanego we Lwowie, wraz z indeksem autorów artykułów i autorów ilustracji.

16.00-17.30, Sala A
Grzegorz Nosorowski
(fotograf zawodowy związany z firmą Tomaszewski i Spółka z Łodzi)
Cyfrowy zapis obrazu - metody, zalety, ograniczenia
Na seminarium zostaną omówione podstawowe rozwiązania techniczne cyfrowego zapisu obrazu w fotografii profesjonalnej: ich wady i zalety a także praktyczne zastosowania.

16.00-17.30, Sala B
Jerzy Piwowarski
(Instytut Plastyki Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie)
Fotografia lwowska w latach 1919-1939.
Lwowskie Towarzystwo Fotograficzne

Seminarium poświęcone działalności Lwowskiego Towarzystwa Fotograficznego w latach 1924-1939 z uwzględnieniem polskiego czasopiśmiennictwa fotograficznego (prezentacja "Miesięcznika Fotograficznego" i "Kamery Polskiej") oraz wystawiennictwa fotografii artystycznej.

Sobota, 31 marca

10.00-11.30, Sala A
Roman Buchaniewicz
(Dyrektor i właściciel Prywatnego Policealnego Studium Fotograficznego PHO-BOS i Wyższego Studium Fotografii afa z Wrocławia)
Prezentacja szkół fotograficznych w Polsce
Autor przedstawi jedyny kompletny, corocznie uzupełniany i aktualizowany wykaz szkół fotograficznych w Polsce oraz innych, posiadających w swoim programie nauczanie fotografii.

10.00-11.30, Sala B
Jerzy Kośnik
(fotograf)
Adobe Photoshop - krótki kurs, część III
Warsztaty, na których znany fotograf Jerzy Kośnik przedstawi przykłady praktycznego zastosowania najpopularniejszego programu do cyfrowej obróbki zdjęć - Adobe Photoshop.
Polecane przez Twój Magazyn Fotograficzny i Twoje Studio.

12.00-13.30, Sala A
Marek Zieliński
(fotograf, USA)
Amerykańska fotografia ślubna
Na specjalne zaproszenie firmy AGFA na targi przyjedzie fotograf Marek Zieliński, mieszkający i pracujący w Stanach Zjednoczonych. Przedstawi on specyfikę oraz różne uwarunkowania fotografii ślubnej w Ameryce. Prezentacji będą towarzyszyły warsztaty fotograficzne.

12.00-13.30, Sala B
Ryszard Sobolewski
(Ekspert Wydziału Technik Wizualnych i Komputerowych Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Głównej Policji)
Sposoby fotografowania w technikach specjalnych
Seminarium poświęcone będzie omówieniu wykorzystania takich technik jak:
- fotografowanie w podczerwieni (IR),
- fotografowanie luminescencji w podczer-wieni (IR),
- fotografowanie w promieniach nadfioleto-wych (UV),
- fotografowanie luminescencji UV
w fotografii badawczej, okazjonalnej i artystycznej. Zostaną zaprezentowane uzyskane efekty a także porównanie obrazów (treści zdjęć) zarejestrowanych w wyżej wymienionych technikach z obrazem zarejestrowanym przy świetle widzialnym.
Polecane przez Foto-Kurier.

14.00-15.30, Sala A
Tomasz Szarek
(właściciel firmy Foto Expert)
FOTO-MANAGER
Tematem seminarium będzie prezentacja profesjonalnego programu komputerowego do prowadzenia firmy fotograficznej.

14.00-15.30 Sala B
Jarosław Marczyk
(redaktor pism Twój Magazyn Fotograficzny, Twoje Studio)
Analogowa czy cyfrowa przyszłość twojego studia, część III
Seminarium poświęcone będzie porównaniu korzyści, jakie może dać zastosowanie fotografii analogowej i cyfrowej w praktyce profesjonalnych i rzemieślniczych studiów i zakładów fotograficznych. W części trzeciej problem ten zostanie omówiony w odniesieniu do właścicieli profesjonalnych studiów fotografii reklamowej, którzy muszą tworzyć wysokiej jakości zdjęcia w dużych formatach.
Polecane przez Twój Magazyn Fotograficzny i Twoje Studio

15.30-17.00 Sala A Witold Żak
(specjalista d/s finansowo-podatkowych)
Nowe i planowane przepisy finansowe
Zostaną omówione nowe i planowane przepisy finansowe w odniesieniu do małych zakładów fotograficznych i nie tylko.

15.30-17.00 Sala B
Paweł Duma, Wojciech Wójtowicz
DIAPORAMY
Pokaz nagrodzonych diaporam Pomorskich Spotkań z Diaporamą.
Patronat - Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie.



Pokazy pierwszego polskiego minilabu cyfrowego codziennie o godzinach: 11.00, 13.00, 15.00 na stoisku firmy LAFOT.

Organizatorzy targów są w trakcie prowadzenia rozmów w celu pozyskania na specjalne prelekcje dwóch wybitnych polskich fotografów Tomasza Tomaszewskiego oraz Ryszarda Horowitza.

Wystawy

  • Wystawa prac członków Związku Polskich Fotografików Przyrodniczych
  • Wystawa finałowa VIII Otwartych Fotograficznych Mistrzostw Polski 2000
  • Klub Artystycznej Fotografii w Katowicach, wystawa zdjęć Anny Fołtynowicz-Koterskiej zatytułowana "Moje fotograficzne lata"
  • Wystawy zdjęć reporterów "Gazety Wyborczej": Kuba Atys - " (Nie) spełnione marzenia", Piotr Janowski - "INTIFADA"
  • Wystawa zdjęć Karola Pruskiego - "Moje akty"
  • Wystawa zdjęć Marka Zielińskiego - "Amerykańska fotografia ślubna"
  • Zbiorowa wystawa zdjęć słuchaczy szkół fotograficznych PHO-BOSS i afa z Wrocławia
  • Organizatorzy targów zastrzegają sobie prawo do zmian w programach seminariów i wystaw w przypadkach od nich niezależnych


    Copyright 1999-2005 Ilmar Szczecin, Webdesign: NetShock.pl