Historia Polfoto

Piątek, 19.07.2024
Login |  Napisz do nas Strona główna  |  Festiwal Polfoto 2005  |  Historia Polfoto  |  Archiwum  |  Kontakt

Historia POLFOTO do roku 2001

Jesteśmy grupą osób działających zawodowo od wielu lat w branży fotograficznej. Przed kilkunastu laty doprowadziliśmy do powstania od podstaw imprezy fotograficznej pod nazwą "POLFOTO". W jej ramach w roku 2001 został zorganizowany już po raz XIV Zjazd Fotografów oraz 10-te największe w Europie Środkowo-Wschodniej Międzynarodowe Targi Fotografii i Obrazowania. Jest to przykład sukcesu, osiągniętego przez bardzo dobrą znajomość branży fotograficznej.

W 1987r zorganizowaliśmy pierwsze ogólnopolskie spotkanie fotografów. W tamtym czasie zorganizowanie zjazdu osób prowadzących małe ale całkowicie prywatne i niezależne od władz interesy było trudne do przeprowadzenia. Nam się to udało i od tego momentu obserwowaliśmy coroczny znaczący wzrost uczestników naszych spotkań. Początkowa formuła programowa obejmowała wymianę doświadczeń, informację o nowościach technicznych oraz integrujące uczestników spotkania towarzyskie środowiska na co dzień ze sobą konkurującego.

Po kilku latach spotykała się wielotysięczna już grupa profesjonalistów polskich decydująca o tym co się pojawi na półkach sklepów i salonów branży foto oraz na jakich materiałach i urządzeniach będą pracować w swoich laboratoriach i atelier foto. Ten masowy udział uczestników wykazał konieczność zorganizowania w trakcie V-go zjazdu fotografów w 1992r I Międzynarodowych Targów Fotograficznych "Polfoto".

Spotkało się to z bardzo dobrym przyjęciem przez krajowych przedstawicieli koncernów międzynarodowych oraz firm polskich. Najbardziej zadowoleni byli potencjalni odbiorcy - najbardziej aktywni i zasobni finansowo właściciele sklepów, laboratoriów i atelier, którzy mogli dokładnie poznać interesujące ich towary.

Impreza odbywająca się wczesną wiosną z roku na rok rozrastała się. Przybywało wystawców, metrów kwadratowych powierzchni, zwiedzających i co najważniejsze -zrealizowanych kontraktów. Impreza jest organizowana w niewielkim ale znanym kurorcie nad morzem Bałtyckim - w Międzyzdrojach. Kurort ten jest położony bardzo blisko granicy z Niemcami. Do miejsca naszej imprezy można łatwo i szybko dojechać z Berlina (2 godziny samochodem). Kilka kilometrów od Międzyzdrojów usytuowana jest baza promów morskich, którymi można dotrzeć do Skandynawii.

Ze względu na coraz większy udział w targach różnych technik obrazowania, w tym co oczywiste cyfrowych, zmodyfikowana nazwa targów brzmi obecnie Międzynarodowe Targi Fotografii i Obrazu POLFOTO. Obecnie Zjazd Fotografów obejmuje udział profesjonalistów zawodowo związanych z fotografią i technikami komputerowymi służącymi do kreacji obrazów.

W ramach promocji targów na 2 miesiące przed targami wysyłamy informator targowy. Wysyłka jest kierowana do ok. 8'000 odbiorców, stanowiących ok. 90% osób i firm profesjonalnie zajmujących się fotografią i technikami obrazowania w Polsce. Informator zawiera wykaz wystawców , ich ofertę targową oraz pełną informację nt. programu szkoleniowego.

Podkreślić należy zasadniczy wpływ jaki na rytm imprezy wywiera bardzo rozbudowany program szkoleniowo-warsztatowy. Program ten jest przygotowywany z udziałem specjalistów różnych technik obrazowania. Seminaria, pokazy, warsztaty są przygotowane przez nas przy współpracy z pismami fotograficznymi. Trwają one przez 3 dni targów od rana do późnego popołudnia, w 2 nakładających się ciągach szkoleniowych. Uczestnicy wybierają interesujące ich elementy programu szkoleniowego w których uczestniczą.

Zjazdowi towarzyszą liczne wystawy fotograficzne oraz program kulturalno-rozrywkowy realizowany w godzinach wieczornych.

Rozmaitość oferty skierowanej do uczestników skutkuje udziałem wielotysięcznej rzeszy profesjonalistów w naszej imprezie. Codziennie targi odwiedza ok. 3 tys osób związanych z branżą co daje ok. 9 tys. osób przez trzy dni trwania targów.

W zjeździe fotografów aktywnie uczestniczą najstarsze cechy branży fotograficznej w Polsce tj. Warszawski Cech Fotografów i Katowicki Cech Fotografów skupiające od ponad stu lat profesjonalistów tej branży . Reprezentowane są ogólnokrajowe zrzeszenia skupiające profesjonalistów różnych technik obrazowania takie jak Związek Polskich Artystów Fotografików i Związek Polskich Fotografików Przyrodniczych.

POLFOTO jako najbardziej renomowane miejsce zjazdu branży przyciąga udział wszystkich istotnych czasopism związanych z fotografią. Najbardziej poczytne miesięczniki fotograficzne FOTO i FOTO-KURIER wręczają tutaj swoje doroczne nagrody.

Niezależna komisja w której dużą rolę odgrywają przedstawiciele mediów wybiera najlepsze produkty prezentowane na targach.

Największy polski dziennik Gazeta Wyborcza prezentuje u nas wystawy zdjęć swoich najlepszych reporterów.


Copyright 1999-2005 Ilmar Szczecin, Webdesign: NetShock.pl